ZDARMA Osobný odber Detva, Zvolen, Banská Bystrica | Objednávky na tel. č. +421 908 599 966

Viete čo nakupujete ?

Viete čo nakupujete ?

Cukor v maškrtách, áno či nie ?

 

 

Už od útleho veku psa, kým je šteniatko začíname s výcvikom poslušnosti a aby vedelo, aké má postavenie v rodine. V odborných knihách sa píše, že šteniatka rýchlejšie pochopia čo od nich chceme, keď ho niečím chutným odmeníme. Odporúča sa odmeniť malou maškrtou, aby bola skonzumovaná do cca 2-3 sekúnd aby sa ďalej pokračovalo vo výcviku. V obchodoch nájdete v dnešnej dobe rôzne druhy, tvary, ale čo je najdôležitejšie je zloženie.

Najčastejšie kupované odmeny pre psy sú piškóty. Existujú mini piškóty pre malé plemená psov alebo klasická veľkosť pre veľké plemená psov. Nad vlhkosťou by sme mohli polemizovať, veľa takýchto odmien v krátkej dobe by mohlo spôsobiť smäd a pri výcviku má byť šteniatko alebo dospelý pes plne koncentrovaný na majiteľa a výcvik. Čo je najdôležitejšie je zloženie odmeny, ktorú podávate.

 

Zloženie piškótiek, ktoré kúpite v chov produktoch alebo aj cez internet obsahujú: pšeničná múka, kukuričná múka, vajcia 8 %, cukor, uhličitan vápenatý*. V obchodných reťazcoch a obchodoch nájdete piškóty určené pre ľudí a ich zloženie je skoro identické s piškótami pre psy: pšeničná múka, vajcia, cukor.

 

Spýtali sme sa na názor veterinárov či cukor psom škodí a tu sú odpovede:

Veterinárna poliklinika Althea

“Sacharidy prijímať môžu, ale v normálnom množstve. Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Výrazná hyperglykémia, teda zvýšený cukor nasvedčuje na DIABETES, ale to sa zisťuje z krvi a pes má klinické príznaky ako zväčšenie brucha, zvýšený príjem tekutín a vylučovanie moča a mávajú to staršie zvieratá.”

 

Veterinárna ambulancia Hriňová

“Áno určite. V prvom rade pes nie je stavaný na vysoký obsah sacharidov v strave čo sa týka trávenia a samozrejme škodí aj na zuby. Piškóty s cukrom nie sú zlé pokiaľ je zviera v rekonvalescencii alebo potrebuje ho naštartovať aby jedlo. Ale ako maškrta určite nepatrí do denného jedálnička. Pri výcviku je dobré odmeny striedať , ako sa hovorí – všetkého dobrého veľa škodí. Ak príležitostne tento typ odmeny dostane, nijak mu tým neublížime ak nie je pes diabetik. Ale trénovať len na piškótach určite neodporúčam.”

 

Na našom e-shope ponúkame zdravú alternatívu piškótiek bez cukru pre všetky plemená psov z rôznych druhov mäsa

  • kuracie
  • hovädzie
  • kačacie
  • morčacie
  • z tresky
  • hovädzie doplnené o spirulínu
zdrave-piskoty-pre-vsetky-psy
Zdravé piškóty bez cukru pre všetky plemená psov

 

Piškóty - s treskou pre psov Piškóty - kačacie pre psov Piškóty - hovädzie pre psov Piškóty - kuracie pre psov

Cukor psom neškodí, ale psy sa riadia primárne čuchom a nie chuťou maškŕt. Takže ich skôr láka vôňa odmeny. Chceme upozorniť na možný nárast hmotnosti, podobne ako aj u ľudí má cukor vplyv na vznik zubného kazu a niekedy je cukor nahradený umelými sladidlami, ktoré poškodzujú najmä obličky.

Stravuj sa zdravo aj s tvojim havom

 

*Uhličitan vápenatý je široko používaný výrobcami krmív pre doplnenie vápnika v krmive, menej často k zníženiu kyslosti, ako farbivo, proti spekaniu granúl alebo ako stabilizátor. Môže pochádzať z rôznych zdrojov, napríklad z kostnej múčky, ustríc, mletého vápenca alebo dolomitu. Uhličitan vápenatý sa vo veterinárnej aj humánnej medicíne používa na zmiernenie ťažkostí pri syndróme dráždivého čreva. Nadmerné používanie vápnika sa neodporúča, kvôli nepriaznivým účinkom príliš vysokej hladiny vápnika na organizmus. Vápnik sa totiž okrem kostí môže začať usadzovať v mäkkých tkanivách, kam rozhodne nepatrí.
Tento článok  je zameraný na produkty pre psy obsahujúce cukor, ktoré nájdete v chov produktoch aj internetových stránkach. Firmy, ktoré sa rozhodli vyrábať nechceme pošpiniť alebo im spraviť zlé meno, aj zemiakové lupienky, hovorovo čipsy sa predávajú v každom obchode pre ľudí a podľa štúdií ich častá konzumácia je ako pitie oleja na varenie. Zdraviu neprospievajú, ale aj tak sa predávajú. A to nie je jediný nezdravý produkt na našich pultoch a to isté platí aj o produktoch pre psy. Mier!

bowbow.sk